Image

BOR KARBÜR BOR TESİSİ MAKİNA MONTAJ DEMONTAJ İŞ GÜCÜ DESTEĞİ

Bor karbür makina ekipmalarının montaj demontaj revizyon ve makina kapasite artırımı hizmetlerini vermekteyiz. Bor madeni işleme tesislerinde ekipman montajı revizyon kapasite artırımı hizmetlerini sunmaktayız.

" Bor karbür tesisi Nedir Bor karbür Tesisi nerede Bor işleme tesisleri nerede Bandırma Bor Karbür Tesisi türkiye'nin ilk bor karbür tesisi nerede Balıkesir de bor karbür tesisi Balıkesir bor karbür Tesisi Bor işleme tesisleri Bor Karbür Nedir? Bor karbür, yeryüzünde elmastan ve kübik bor nitrürden sonra gelen en sert, en dayanıklı malzemedir. Ayrıca hafif olma özelliğiyle büyük değer taşımaktadır. Bor Karbür Nasıl Üretilmektedir? Bor Karbür, endüstriyel olarak Karbotermik Yöntem (borik asidin elektrik ark fırınında karbon ile redüklenmesi) ile üretilmektedir. Bor Karbürün Önemi Nedir? Bor karbür (B4C), yüksek sıcaklığa dayanımı, sertliği, fiziksel mukavemeti ve düşük yoğunluğuyla (hafifliğiyle) endüstriyel açıdan önem kazanmaktadır. Bor karbürün ergime sıcaklığı yüksek olup (~2500°C), yoğunluğu (2,52 g/ cm3) düşüktür ve birçok kimyasal reaksiyona karşı direnci çok yüksektir. Bor karbür, mukavemet değerleri açısından da çok üstün özelliklere sahiptir. "

Bor Karbürün Ülkemize Sağlayacağı Katma Değer Nedir? Balıkesir Bandırma Bor Karbür Üretim Tesisi’nde yılda 1.000 ton üretim gerçekleştirilecek ve yaklaşık 25 – 30 milyon dolar değerinde bir ürün ortaya çıkartılacaktır. ✓ Bordan elde edilen katma değer; borik asit gibi rafine ürünlerde 3 katına, ✓ Bor karbür gibi ürünlerde 150 katına, ✓ Bu ürünlerin kullanıldığı zırh yapımı ve nükleer gibi sektörlerde ise 500 katına, hatta 2.000 katına çıkarılabilmektedir. Türkiye, Bor Karbürü Nereden İthal Ediyor? Türkiye’de tüketilen bor karbür, Çin ve Almanya gibi ülkelerden ithal edilmektedir. Bor Karbür İthalatının Türkiye’ye Yıllık Maliyeti Nedir? Türkiye’nin yüksek kalitede bor karbür ithalatı, yaklaşık 500 ton olup, bunun için harcanan para yaklaşık 10 milyon dolar mertebesindedir.

Bor Karbür Ne İşe Yarar, Kullanım Alanları Nelerdir? Askeri amaçlı uygulamalarda, zırh malzemelerinde, aşınmaya dayanıklı makine parçalarının üretiminde ve nükleer uygulamalarda nötron tutucu olarak bor karbür kullanılır. Bor Karbür, Savunma Sanayimizdeki Hangi Ürünlerin Üretiminde Kullanılacak?

MEKANİK VE MAKİNA REVİZYON MONTAJ DEMONTAJ

Bor karbür, taktik araçlar, helikopterler, uçaklar, hafif zırhlı araçlar ve personel koruyucu yelekler, zırh levhalar gibi birçok savunma sanayi ürününün yerli üretiminde katkı sunacak. Bor Karbür Üretiminde Hangi Ülkeler Öne Çıkmaktadır ve Üretim Miktarı Ne Kadardır? Dünyada yılda yaklaşık 12.000 - 15.000 ton bor karbür üretilebilmektedir. Piyasada hâkim üretici ülke Çin olup, Almanya, Hindistan, Japonya, ABD, Ukrayna, Güney Kore ve İngiltere’de bor karbür üretimi yapılmaktadır.

Altınok Makina Faaliyet Alanları

Makina Mekanik ve Yapısal Çelik